Braliśmy udział w pięknym jubileuszu!

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej- oddział w Stalowej Woli zorganizował 7 lutego 2018 r., w MDK, w Stalowej Woli, 102 urodziny Kobiety Niezwykłej.

Maria Mirecka – Loryś ur. w Ulanowie, w 1916 roku. W 1937 r. ukończyła w Nisku gimnazjum i podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Równolegle była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK, awansowana na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 roku została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Była łącznikiem między KG NOW a „naszym”oddziałem NOW-AK „Ojca Jana”.

Po zakończeniu wojny wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na wolność wyszła 1 września 1945 r., na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę i z grupą kilkunastu działaczy narodowych dotarła do obozu 2 Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, oficera rezerwy, Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 r. wyemigrowała do Anglii. W styczniu 1952 r. z rodziną wyjechała do USA. Tam zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych. Od lat 70-tych XX w. zaangażowana jest w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach.

Były życzenia od przedstawicieli naszego państwa, samorządów, szkół, stowarzyszeń historycznych, grup rekonstrukcyjnych i przyjaciół. We wzruszającym przemówieniu Pani Maria podziękowała za życzenia i kwiaty ale stwierdziła, że dla niej najważniejsze jest działanie. W ubiegłym roku była czterokrotnie we Lwowie z pomocą dla żyjących tam Polaków. My wręczyliśmy pamiątkę z wizyty Pani Mireckiej w naszej szkole z okazji 70 rocznicy bitwy na Porytowym Wzgórzu. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie i możliwość udziału w tak pięknej uroczystości patriotycznej.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s